Automatyzacja testów!

Rośnie złożoność architektury systemów IT oraz stopień powiązań i zależności między aplikacjami i systemami IT, maleje natomiast czas wprowadzania produktów na rynek. Poprzez działanie tych dwóch czynników przeprowadzenie testów manualnych staje się coraz większym wyzwaniem, a wyeliminowanie ryzyka związanego z wdrożeniem nieprzetestowanych w pełni rozwiązań IT jest coraz trudniejszym zadaniem. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi… automatyzacja.

 

Automatyzacja testów. Na czym to polega?

 

Automatyzacja testów oprogramowania polega, w skrócie mówiąc, na automatyzacji zadań wykonywanych standardowo w ramach testów manualnych. Pozwala na szybkie i powtarzalne wykonanie zadanych scenariuszy testów i na ocenę ich rezultatów. Wykorzystywane są do tego celu gotowe uniwersalne narzędzia albo dedykowane rozwiązania.

 

Warto? Warto!

 

Jaka jest zasadnicza różnica między testami manualnymi a automatycznymi? W testach manualnych przypadki testowe są wykonywane ręcznie, a w testach automatycznych do realizacji przypadków wykorzystujemy narzędzia, skrypty i oprogramowanie.

Kiedy warto sięgnąć po testy manualne? Wtedy, gdy złożoność architektury jest niewielka, a nam zależy na testowaniu intuicyjności i przystępności oferowanych rozwiązań czy obserwacji interakcji z klientami.

Na czym polega przewaga automatyzacji? Testy automatyczne eliminują ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużej złożoności oprogramowania, a co za tym idzie – licznego zespołu testerów zaangażowanych w projekt, często pracujących w różnych lokalizacjach. Testy automatyczne odpowiadają na wyzwanie, jakie stanowi zarządzanie takim projektem. Pozwalają na szybkie wychwycenie usterek i pełną kontrolę, co w przypadku testów manualnych przy dużym stopniu złożoności systemu jest czasochłonnym i skomplikowanym procesem. Nie bez znaczenia jest też fakt powtarzalności i transparentności  przeprowadzonych testów automatycznych. Ich wyniki możemy poznać natychmiast po zakończeniu w formie gotowego raportu. Warto również pamiętać o tym, że automatyzacja to nie tylko minimalizacja liczby błędów w aplikacji w momencie wydania, ale również utrzymanie takiego stanu przez cały cykl jej życia oraz możliwość wykorzystania gotowych zestawów testów automatycznych w dowolnym momencie etapu testów.

Dodatkowym obszarem, w którym wykorzystujemy automatyzację, jest również przygotowanie dużego i zróżnicowanego wolumenu danych testowych na potrzeby wykonania testów jako wsparcie zarówno dla tych manualnych, jak i automatycznych – jest to szczególnie istotne w przypadku klientów przetwarzających masowo duże ilości danych.

Lista argumentów przemawiających za wdrożeniem testów automatycznych jest więc naprawdę długa!

 

Przekonaj się sam

 

Odpowiadasz w swojej pracy za jakość oprogramowania i interesuje Cię temat automatyzacji testów? Zgłoś się do naszego centrum Test Factory Center. Opowiemy o tym, w jaki sposób planujemy i przygotowujemy testy automatyczne dla naszych klientów, jak wygląda cały proces testów automatycznych, jakimi narzędziami warto się posługiwać oraz jakie są efektywne strategie automatyzacji testów.

Więcej informacji znajdziecie również na stronie Test Factory Center.

Autor: Sebastian Kołaciński – praktyk z wieloletnim doświadczeniem w obszarze przeprowadzania testów aplikacji. W Onwelo odpowiada za obszar Test Factory Center.

Zostaw komentarz

Polecamy

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Mały Głód, Serce i Rozum, ludzik Michelin – jako brand hero reprezentują oni swoje marki. W tym roku dołączył do nich Onwelek, nasz własny brand hero. Dowiedz się, czym jest brand hero, jakie pełni funkcje i jak przebiega jego kreacja!

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Mały Głód, Serce i Rozum, ludzik Michelin – jako brand hero reprezentują oni swoje marki. W tym roku dołączył do nich Onwelek, nasz własny brand hero. Dowiedz się, czym jest brand hero, jakie pełni funkcje i jak przebiega jego kreacja!

#Udostępnij

strzałka przewiń do góry strony