26 sierpnia 2022

Dzień dobry, my z Flutterem #2 – Wieloplatformowość niejedno ma imię

Faktem jest, że wieloplatformowość niejedno ma imię. Jak wiele imion, to w trakcie poszukiwania technologii najlepiej skrojonej pod projekt oraz zespół docieramy do rozstaju dróg. Każda kusi nas równym podłożem, ładnie przystrzyżoną trawką wzdłuż ścieżki oraz solidną tabliczką z wypisaną dumnie nazwą rozwiązania. Jednak jak to z wyprawą w nieznane bywa, nasze świetnie dopasowane sandały sprawdzą się doskonale na równym podłożu w upalne dni, z kolei przy kamieniach oraz opadach deszczu wybór nie będzie należał do tych optymalnych.

Xamarin, Ionic, React Native obok Fluttera to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań. Na tyle znane w świecie technologii, że nie możemy przejść obok nich obojętnie.

Xamarin

W przeszłości – wiodąca platforma w mobilnych rozwiązaniach multiplatformowych. Jej popularność zaczęła rosnąć głównie dzięki temu, że w 2016 roku został sfinalizowany zakup firmy Xamarin przez Microsoft. Potem Xamarin stał się otwartym projektem dobrze zintegrowanym z narzędziami Microsoft, m.in. z Visual Studio.

Do jego zalet zaliczymy wykorzystanie popularnego języka C# (oczywiście dla niektórych może to być również wada), dostęp do elementów UI – Xamarin.Forms – z możliwością dostosowania wyglądu w zależności od platformy. Jeśli chodzi o minusy, nie możemy pominąć kiepskiej wydajności przy tworzeniu bardziej rozbudowanych aplikacji oraz ograniczonej liczby bibliotek. Więcej informacji, zalet i wad znajdziesz w drugim odcinku podkastu „Dzień dobry, my z Flutterem”, do którego posłuchania zapraszam już teraz!

Ionic

Przechodząc szybko przez historię, wersja beta została wydana w 2013 roku, a ostateczna wersja 1.0 – w maju 2015 roku. Na początku Ionic budowany był na bazie technologii AngularJS i Apache Cordova. Najnowsza wersja została przebudowana jako zestaw webowych komponentów, pozwalając programiście wybrać dowolny framework, taki jak Angular, React czy Vue.js.

Na stronie ionicframework.com/framework dowiadujemy się między innymi, że Ionic ma na swoim koncie co najmniej 4 miliony aplikacji, a 5 milionów developerów aktywnie wykorzystuje go w swoich projektach. Jednak warto zauważyć, że aplikacje oparte na technologii Ionic to rozwiązania hybrydowe. W podkaście mówimy więcej o tym, czym jest aplikacja hybrydowa, jakie ciemne strony skrywa Ionic i co ma wspólnego z WebView.

React Native

Został stworzony w 2015 roku przez twórców Facebooka. React Native jest projektem typu open source i bazuje na technologii React, czyli na jednym z najlepszych w swojej klasie frameworków opartych o język JavaScript. Zapewnia wsparcie dla obu mobilnych platform i nie tylko. Jak na rozwiązanie webowe zapewnia niezłą wydajność, szybkość działania, responsywność oraz lekkość aplikacji. Zaletą jest możliwość dostosowania wyglądu per platforma, co przekłada się na look & feel natywnych aplikacji.

Nagrodę dla mistera popularności otrzymuje…

Nie od dziś wiemy, że duża popularność to łatwiejsze oraz szybsze rozwiązywanie napotkanych przeszkód. I community większe, i na stacku więcej tematów, a i twórcy różnych kursów, artykułów oraz materiałów wideo bardziej ochoczo palą się do dzielenia się wiedzą.

Mając to na uwadze, udajemy się na stronę Google Trends. Dla wszystkich tych, którzy nigdy tam nie zaglądali, krótka informacja, że to narzędzie umożliwia wyświetlanie statystyk dotyczących różnych fraz wyszukiwanych za pośrednictwem Google.

Zatem wpisując do porównania technologie: Flutter, React Native, Ionic oraz Xamarin, naszym oczom ukaże się poniższy obraz.

 

Źródło: https://trends.google.com/trends/explore?date=2017-05-05%202022-05-05&q=%2Fg%2F11f03_rzbg,%2Fg%2F11h03gfxy9,%2Fg%2F1q6l_n0n0,Xamarin

 

I dotarliśmy do końca. Zasygnalizowane tu tematy w szerszej odsłonie znajdziecie oczywiście w podkaście, a już niebawem przeprowadzimy analizę SWOT w kontekście Fluttera!

Paweł Zawiślak – Twój ulubiony Flutter Developer 😉

Twórcy „Dzień dobry, my z Flutterem”

Łukasz Lotkowski – Software Architect / Programming Group Leader. W Onwelo specjalizuje się w integracji systemów oraz wszelkich rozwiązaniach mobile (Native & Multiplatform). Pasjonat technologii, który z przyjemnością wspiera biznes, pełniąc rolę łącznika pomiędzy tymi dwoma obszarami. Miłośnik automatyzacji procesów. W wolnym czasie lubi przebiec półmaraton oraz pograć na jednej z wielu konsoli, które ma w swojej kolekcji.

Paweł Zawiślak – Flutter Tech Lead w Onwelo specjalizujący się w obszarze rozwiązań wieloplatformowych, a w szczególności mobilnych. Ogromny fan technologii, psychologii oraz kreowania rzeczywistości poprzez tworzenie produktów. Lubi ludzi i wierzy, że od każdego można się czegoś nauczyć, a dzięki rowerowi wie, że może daleko zajechać.

 

Zostaw komentarz

Polecamy

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Mały Głód, Serce i Rozum, ludzik Michelin – jako brand hero reprezentują oni swoje marki. W tym roku dołączył do nich Onwelek, nasz własny brand hero. Dowiedz się, czym jest brand hero, jakie pełni funkcje i jak przebiega jego kreacja!

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Mały Głód, Serce i Rozum, ludzik Michelin – jako brand hero reprezentują oni swoje marki. W tym roku dołączył do nich Onwelek, nasz własny brand hero. Dowiedz się, czym jest brand hero, jakie pełni funkcje i jak przebiega jego kreacja!

#Udostępnij

strzałka przewiń do góry strony