8 listopada 2022

Dzień dobry, my z Flutterem #5 – Dlaczego Flutter to trafny wybór?

Jest poniedziałek, 9 rano. W skrzynce pojawia się mail z informacją o nowym projekcie. Z wiadomości wynika, że wymagania są zdefiniowane, drużyna pierścienia jest dostępna od zaraz, a designer UI/UX ma w głowie to, co powinno znaleźć się na makietach. Kończąc czytanie, uświadamiasz sobie, że uczucie radości sprzed chwili odchodzi w zapomnienie z powodu tego jednego zdania „Projekt robimy we Flutterze”. Kiedyś, na jednej z konferencji, spotkałeś/-aś się z tą technologią, ale nigdy z nią nie pracowałeś/-aś. Nie wiesz, jak wpasuje się w ten konkretny projekt i czy na pewno jest odpowiednim rozwiązaniem w tym przypadku?

Wygląd aplikacji

Pierwsze pytanie dotyczy wyglądu. Nie ma co ukrywać, że środowiska Androidowe oraz iOS-owe różnią się od siebie. Wygląd natywnych przycisków, przejście wstecz czy kwestia strzałki w app barze – to tylko niektóre różnice. I tu Flutter ma wiele do zaoferowania. Oczywiście możemy mieć zdefiniowane zachowania dla danej platformy. I sprawdzi się to świetnie. Jednak w lwiej części przypadków u podstaw założeń będzie leżeć chęć posiadania spójności brandowej na obu platformach. To z kolei jeszcze lepsza wiadomość, bo nie dość, że będziemy posiadać coś, co wygląda dobrze na każdej z platform, to jeszcze skrócimy czas developmentu.

Łączenie z innymi urządzeniami

Kolejny temat to łączenie aplikacji z innymi urządzaniami. Obecnie co krok napotykamy urządzania, z którymi w taki czy inny sposób dobrze byłoby się połączyć, czy to przez wi-fi, czy Bluetooth. Tylko jak to zrobić w sytuacji, w której tworzymy rozwiązanie wieloplatformowe? Otóż tego typu komunikacje już dawno zostały opracowane. Połączenie z konkretnym sensorem możemy napisać sami bądź posłużyć się istniejącymi rozwiązaniami.

Integracja z zewnętrznymi platformami

Być może zastanawiasz się również na tym, czy Flutter nie będzie posiadał braków w zakresie integracji z zewnętrznymi platformami. Nie ma co ukrywać, że posiadanie logów z zaistniałych zdarzeń na urządzeniu, obsługiwanie powiadomień czy analiza zachowania użytkownika są ważne. Dbając o użytkownika, możemy z nim zbudować w łatwy sposób relację, która zaprocentuje przywiązaniem do marki. I Flutter sprawdziłby się, gdyby tylko były stworzone integracje… Moment, przecież to wszystko jest już dostępne! Większość liczących się dostawców usług posiada przygotowane integracje z Flutterem, dzięki czemu w krótkim czasie możemy zaimplementować podstawową obsługę konkretnej funkcjonalności.

Mam nadzieję, że po tych kilku akapitach czujesz się lepiej z nowym projektem. Jeśli jednak w dalszym ciągu zastanawiasz się co z płatnościami, innymi urządzeniami niż telefony i komputery, CI/CD, rozszerzoną rzeczywistością czy późniejszym utrzymaniem projektu, to koniecznie zaglądnij do naszego podkastu Turn ONwelo. Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w piątym odcinku serii „Dzień dobry, my z Flutterem”. Miłego słuchania!

Paweł Zawiślak – Twój ulubiony Flutter Developer 😉

Twórcy „Dzień dobry, my z Flutterem”

Łukasz Lotkowski – Software Architect / Programming Group Leader. W Onwelo specjalizuje się w integracji systemów oraz wszelkich rozwiązaniach mobile (Native & Multiplatform). Pasjonat technologii, który z przyjemnością wspiera biznes, pełniąc rolę łącznika pomiędzy tymi dwoma obszarami. Miłośnik automatyzacji procesów. W wolnym czasie lubi przebiec półmaraton oraz pograć na jednej z wielu konsoli, które ma w swojej kolekcji.

Paweł Zawiślak – Flutter Tech Lead w Onwelo specjalizujący się w obszarze rozwiązań wieloplatformowych, a w szczególności mobilnych. Ogromny fan technologii, psychologii oraz kreowania rzeczywistości poprzez tworzenie produktów. Lubi ludzi i wierzy, że od każdego można się czegoś nauczyć, a dzięki rowerowi wie, że może daleko zajechać.

 

Zostaw komentarz

Polecamy

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Mały Głód, Serce i Rozum, ludzik Michelin – jako brand hero reprezentują oni swoje marki. W tym roku dołączył do nich Onwelek, nasz własny brand hero. Dowiedz się, czym jest brand hero, jakie pełni funkcje i jak przebiega jego kreacja!

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Czym jest brand hero i jak może pomóc marce?

Mały Głód, Serce i Rozum, ludzik Michelin – jako brand hero reprezentują oni swoje marki. W tym roku dołączył do nich Onwelek, nasz własny brand hero. Dowiedz się, czym jest brand hero, jakie pełni funkcje i jak przebiega jego kreacja!

#Udostępnij

strzałka przewiń do góry strony