17 sierpnia 2022

Dzień dobry, my z Flutterem – nowy podkast

Po przeczytaniu tytułu z dużym prawdopodobieństwem zastanawiasz się, czym jest Flutter. Czy jest to język programowania? A może innowacyjny algorytm z dziedziny sztucznej inteligencji? Albo nowy typ usługi chmurowej? Może nawet myślisz, że chcę Ci sprzedać nową aplikację. Nic bardziej mylnego!

„Dzień dobry, my z Flutterem” to nazwa podkastu – zdecydowanie już teraz zachęcam do posłuchania – w którym wraz z Łukaszem Lotkowskim, człowiekiem, który od ponad 14 lat z powodzeniem dostarcza oprogramowanie oraz doradza firmom w tej kwestii, popełniamy rozmowy o Flutterze – omawiamy zagadnienia dotyczące tego rozwiązania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Dla kogo?

Cykl rozmów skierowany jest do osób, które chciałyby zapoznać się z rozwiązaniem, jakim jest Flutter. I nie ma znaczenia, czy jesteś na co dzień programistą back-endowym, czy tworzysz świetne treści marketingowe i może w ogóle nie programujesz, a chciałbyś zacząć. Może też po prostu szukasz najlepszych sposobów, aby digitalizować swoje dotychczasowe bądź przyszłe produkty. Jeśli identyfikujesz się choć trochę z wyżej wymienionymi obszarami, to genialnie! Ten podkast jest właśnie dla Ciebie.

Cel, jaki przyświecał nam podczas każdej rozmowy, to poruszanie takich tematów, aby w przyjemny i łatwy sposób można było poznać to rozwiązanie. Treści odcinków dotyczą zarówno tego, czym jest Flutter od strony technologicznej, jak również tego, w jaki sposób możesz wykorzystać go w praktyce np. dla swojego biznesu. Zatem, jeśli już w tym momencie chcesz zacząć słuchać, a nie czytać dalej, to śmiało! Obiecuję, że nie będzie mi smutno. Jednak, jeśli chcesz w pierwszej kolejności poznać zakres tematyczny pierwszego odcinka, to opisuję go poniżej.

Panie, Panowie – przed Państwem Flutter

To rozwiązanie, które pozwala tworzyć piękne, wieloplatformowe aplikacje, za pomocą jednego źródła kodu. Aby łatwiej zrozumieć, dlaczego to rozwiązanie jest takie świetne, warto poruszyć temat cross-platformy. Zatem otwórzmy Wielką Encyklopedię Definicji IT (Wikipedię), a tam na stronie 679 możemy przeczytać, że:

Wieloplatformowość to cecha aplikacji, języków programowania, systemów operacyjnych oraz innego oprogramowania i jego implementacji, pracujących na różnych platformach sprzętowych.

Tyle w teorii, a mówiąc prościej, to nic innego jak rozwiązanie, które jesteśmy w stanie uruchomić na naszym telefonie z logiem nadgryzionego jabłka, jak i androidowym urządzeniu koleżanki z pracy. Brzmi dobrze? A to nie wszystko. Ogromną zaletą jest jeden kod źródłowy zamiast osobnych jego wersji dla każdego systemu. Przekłada się to na minimalizację potrzebnych zasobów – mocne obniżenie kosztów związanych z wytwarzaniem oprogramowania, skrócenie czasu realizacji czy zmniejszenie zakresu potrzebnej do działania wiedzy. To wszystko prowadzi nas do dużo łatwiejszego rozwijania i utrzymywania programów. Oczywiście szerzej omówiony temat, z konkretnymi przykładami, znajdziesz w podkaście.

Znając zalety wieloplatformowości, a tym samym część zalet Fluttera, warto zaznaczyć, że jest jeszcze jedna istotna rzecz, o której potrzebujemy wiedzieć. Mianowicie Flutter gra w drużynie z Dartem. Dart w tym przypadku, to nie popularna na całym świecie gra barowa, a język programowania. Jest to język obiektowy, silnie typowany i został napisany z myślą o tworzeniu rozwiązań, właśnie na wiele platform jednocześnie.

Wiemy, czym jest wieloplatformowość oraz Dart, czas na pytanie, dlaczego Flutter jest taki super. Stoi za tym kilka solidnych powodów.

Flutter jako zestaw narzędzi UI pozwala budować piękne, natywne aplikacje, korzystając z jednego źródła kodu, bez kompromisu w kwestiach jakości, szybkości czy wydajności. Dzięki wykorzystywaniu funkcjonalnego reaktywnego stylu programowania (FRP – Functional reactive programming), mamy wpływ na każdy piksel występujący na ekranie. Idąc dalej, właściwością Fluttera jest Hot Reload, czyli zapisywanie zmiany w kodzie, która od razu jest widoczna w emulatorze.

Lubisz klocki Lego? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, bo masa dostępnych widżetów pozwala na szybkie budowanie widoków, niczym układanie z klocków. Dzięki wieloplatformowości mamy do dyspozycji Androida oraz iOS-a. Co więcej, możemy napisaną aplikację uruchomić również w przeglądarce, na desktopie oraz w tzw. embedded devices (urządzenia takie jak: telewizory, smartwatche itd.). I jeszcze jedno, wszystko we Flutterze jest widżetem.

Do usłyszenia!

Mam nadzieję, że nabrałeś już smaka na Fluttera i chcesz poznać go bliżej. Dlatego zapraszam Cię do posłuchania „Dzień dobry, my z Flutterem”. Tam spotkasz się ze wspomnianymi tematami, ale nie tylko, a to „nie tylko” czeka na Ciebie już od pierwszego odcinka. Zatem do usłyszenia na nagraniu. Miłego słuchania!

Paweł Zawiślak – Twój ulubiony Flutter Developer 😉

Twórcy „Dzień dobry, my z Flutterem”

Łukasz Lotkowski – Software Architect / Programming Group Leader. W Onwelo specjalizuje się w integracji systemów oraz wszelkich rozwiązaniach mobile (Native & Multiplatform). Pasjonat technologii, który z przyjemnością wspiera biznes, pełniąc rolę łącznika pomiędzy tymi dwoma obszarami. Miłośnik automatyzacji procesów. W wolnym czasie lubi przebiec półmaraton oraz pograć na jednej z wielu konsoli, które ma w swojej kolekcji.

Paweł Zawiślak – Flutter Tech Lead w Onwelo specjalizujący się w obszarze rozwiązań wieloplatformowych, a w szczególności mobilnych. Ogromny fan technologii, psychologii oraz kreowania rzeczywistości poprzez tworzenie produktów. Lubi ludzi i wierzy, że od każdego można się czegoś nauczyć, a dzięki rowerowi wie, że może daleko zajechać.

Zostaw komentarz

Polecamy

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu zagrożeń bezpieczeństwa IT

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu zagrożeń bezpieczeństwa IT

Cyberbezpieczeństwo to nie tylko zaawansowane technicznie systemy zabezpieczeń w dużych firmach czy wojsku. To także nasze prywatne bezpieczeństwo, walka z zagrożeniami i ich prewencja w codziennym życiu oraz wiedza o bezpiecznym korzystaniu z internetu. Adam Kowalski-Potok, nasz Seurity Engineer, opowiada jak AI i jej rozwój wpływa na wykrywanie zagrożeń w cyber security.

Data & Analytics – architektura systemów jutra

Data & Analytics – architektura systemów jutra

Jaka jest historia inżynierii danych? Jak przebiegał rozwój technologii i na jakie trendy zwraca obecnie uwagę świat? Marek Kozioł, Data Solution Architect i Arkadiusz Zdanowski, Cloud Data Engineer & Team Leader w Onwelo opowiedzieli o tych zagadnieniach podczas konferencji „Transformacje cyfrowe dla biznesu”. Zapraszamy do lektury artykułu przygotowanego na bazie tego wystąpienia.

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu zagrożeń bezpieczeństwa IT

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu zagrożeń bezpieczeństwa IT

Cyberbezpieczeństwo to nie tylko zaawansowane technicznie systemy zabezpieczeń w dużych firmach czy wojsku. To także nasze prywatne bezpieczeństwo, walka z zagrożeniami i ich prewencja w codziennym życiu oraz wiedza o bezpiecznym korzystaniu z internetu. Adam Kowalski-Potok, nasz Seurity Engineer, opowiada jak AI i jej rozwój wpływa na wykrywanie zagrożeń w cyber security.

#Udostępnij

strzałka przewiń do góry strony