1 lutego 2023

Jak bezpiecznie korzystać z telefonu i innych urządzeń podczas urlopu? Krótki poradnik

Niezależnie od tego, czy szukamy słońca, czy świeżego śniegu na zimowe szaleństwo, w nadchodzących tygodniach wielu z nas będzie dużo podróżować. Dane w naszych urządzeniach będą narażone na wiele trudnych sytuacji. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa Twoich danych podczas  podróży. Należy je szczególnie rozważyć, jeśli cenisz bezpieczeństwo i prywatność. 

Przygotuj się na utratę i kradzież  zabezpiecz swoje urządzenia 

Na wakacjach prawdopodobnie przebywasz w miejscach, które widzisz po raz pierwszy. Ponadto  odpoczynek sprawia, że jesteś bardziej zrelaksowany i mniej uważny niż zwykle. Taka kombinacja może prowadzić do zgubienia lub kradzieży urządzenia, na przykład telefonu czy komputera – a razem z nimi naszych prywatnych lub firmowych danych. Jak ustrzec przed zagrożeniem i zapobiec przykrym konsekwencjom takich przypadków? Oto kilka rzeczy, o które powinieneś zadbać przed wyjazdem: 

  • Utwórz kopię zapasową danych, które przechowujesz na swoich urządzeniach (w tym przypadku mogą pomóc natywne rozwiązania takie jak iCloud, Google Drive lub inne jak np. Dropbox). 
  • Upewnij się, że wszystkie Twoje urządzenia są zablokowane hasłem lub metodami biometrycznymi – PIN-em, odciskiem palców czy identyfikacją twarzy. W przypadku kodu PIN zadbaj nie tylko o to, aby trudno go było odgadnąć, ale także o politykę odblokowania urządzenia po konkretnej ilości błędnych prób logowania. 
  • Podobne ustawienia zastosuj także na innych urządzeniach, takich jak tablet, czytnik e-booków i innych. 
  • Upewnij się, że zainstalowałeś wszystkie najnowsze aktualizacje oraz poprawki bezpieczeństwa. Tak, jak to robisz regularnie. 😉  
  • Rozważ zainstalowanie aplikacji, która będzie wspierać Twoje bezpieczeństwo (np. pakiet antywirusowy na wszystkich urządzeniach). 
  • Zapobiegawczo zadbaj o wyłączenie funkcji, których nie używasz, np. Bluetooth czy NFC. 

Bądź ostrożny podczas korzystania z publicznych urządzeń 

Z zasady unikaj używania publicznych komputerów i tabletów w hotelach oraz na lotniskach. Nigdy nie wiesz, kto z nich przed Tobą korzystał albo czy nie zostało tam zainstalowane złośliwe lub szpiegujące oprogramowanie. Jeśli jednak koniecznie musisz z nich skorzystać, zdecydowanie unikaj logowania na newralgiczne konta takie jak e-mail, media społecznościowe, konta bankowe. A po wszystkim upewnij się, że wylogowałeś się ze wszystkiego i usunąłeś historię przeglądarki. 

Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży danych karty, zakryj ręką przyciski podczas wprowadzania kodu PIN i staraj się mieć kartę w zasięgu wzroku, jeśli musisz ją przekazać podczas płatności. Możesz także spróbować sprawdzić bankomaty i automaty do kart pod kątem skimmerów (dodatkowych urządzeń zainstalowanych na bankomacie, przeznaczonych do sczytywania danych z karty), przesuwając po nich dłonią i potrząsając klawiaturą lub czytnikiem kart. Jeśli wlot karty lub klawiatura są luźne lub wyraźnie odstają od bankomatu – bądź ostrożny. 

Uważaj na to, do czego podłączasz swoje urządzenia i gdzie je ładujesz. Najprostszym przykładem jest synchronizacja telefonu w wynajętym samochodzie – gdy zsynchronizujesz swoje dane z aplikacjami w wypożyczonym samochodzie, wszystkie Twoje kontakty telefoniczne i inne informacje będą prawdopodobnie teraz dostępne dla wypożyczalni i następnych kierowców. Podczas łączenia się zwracaj uwagę na ostrzeżenia na telefonach komórkowych i tabletach, zwłaszcza tych z pytaniem, czy chcesz zezwolić na synchronizację kontaktów i zdjęć. Oczywiście wybieraj „Nie”. 

Przygotuj się na ograniczony dostęp do internetu 

Przygotuj się na sytuację, gdy nie będziesz mieć dostępu do szybkiego, taniego internetu, do którego przywykłeś w domu. Wcześniejsze pobieranie map, książek, filmów i gier na swoje urządzenia do trybu offline może pomóc Ci uniknąć frustracji, gdy akurat będziesz potrzebował z nich skorzystać, a prędkość połączenia na to nie pozwoli. 

W UE Twój abonament telefoniczny często obejmuje duży bezpłatny pakiet danych w roamingu – jeśli go masz, korzystaj z niego, gdy tylko jest to możliwe, unikając podłączania do publicznego Wi-Fi. Jednak gdy będziesz zmuszony połączyć się z nieznaną siecią Wi-Fi – użyj zaufanej sieci VPN, aby nikt nie mógł zobaczyć ani manipulować Twoim ruchem. Na rynku jest sporo sprawdzonych dostawców internetu, którzy na to pozwolą, a aplikacje VPN możesz zainstalować zarówno na komputerach, jak i smartfonach. 

Zastanów się, jakie informacje publikujesz 

Jedną z największych radości podczas wakacyjnych podróży jest robienie zdjęć i udostępnianie ich znajomym, rodzinie i kontaktom na Facebooku czy Instagramie. Pokazywanie wspaniałych zdjęć swoich wycieczek lub ostatniego widoku może wydawać się nieszkodliwe, ale możesz zbytnio zwracać czyjąś uwagę na fakt, że nie ma Cię w domu. Szczególnie jeśli ustawienia Twojego konta społecznościowego pozwalają na podgląd przez znacznie większą liczbę osób niż Twoje ograniczone grono znajomych (zwróć uwagę, czy Twoje konto jest dostępne publicznie, czy tylko dla znajomych). 

Włamywacze zaglądają do Facebooka i innych mediów społecznościowych, aby zidentyfikować potencjalne ofiary podczas ich nieobecności urlopowej. Nie ułatwiaj im pracy, podając im swój plan podróży i dowody na to, że Twoje mieszkanie stoi puste. Przemyśl, czy nie lepiej opublikować zdjęcia po powrocie z podróży albo zmień ustawienia prywatności, aby tylko najbliżsi mieli szansę je zobaczyć. 

Baw się dobrze!

Bezpieczeństwo nie ma utrudniać Ci życia ani pozbawiać przyjemności z urlopu. Wręcz przeciwnie! Wystarczy przeanalizować swoje nawyki oraz wdrożyć kilka prostych kroków, aby zachować większy poziom bezpieczeństwa i świadomości. Dzięki temu będziesz mógł ograniczyć ryzyko do niezbędnego minimum i w pełni zrelaksować się podczas długo planowanego urlopu. 

 

Autor artykuł: Kamil Karczewski – Security Engineer w Onwelo. W wolnym czasie pentester zainteresowany bezpieczeństwem IT, a po godzinach – wspinaczką górską.

 

 

Zostaw komentarz

Polecamy

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu zagrożeń bezpieczeństwa IT

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu zagrożeń bezpieczeństwa IT

Cyberbezpieczeństwo to nie tylko zaawansowane technicznie systemy zabezpieczeń w dużych firmach czy wojsku. To także nasze prywatne bezpieczeństwo, walka z zagrożeniami i ich prewencja w codziennym życiu oraz wiedza o bezpiecznym korzystaniu z internetu. Adam Kowalski-Potok, nasz Seurity Engineer, opowiada jak AI i jej rozwój wpływa na wykrywanie zagrożeń w cyber security.

Data & Analytics – architektura systemów jutra

Data & Analytics – architektura systemów jutra

Jaka jest historia inżynierii danych? Jak przebiegał rozwój technologii i na jakie trendy zwraca obecnie uwagę świat? Marek Kozioł, Data Solution Architect i Arkadiusz Zdanowski, Cloud Data Engineer & Team Leader w Onwelo opowiedzieli o tych zagadnieniach podczas konferencji „Transformacje cyfrowe dla biznesu”. Zapraszamy do lektury artykułu przygotowanego na bazie tego wystąpienia.

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu zagrożeń bezpieczeństwa IT

Sztuczna inteligencja w wykrywaniu zagrożeń bezpieczeństwa IT

Cyberbezpieczeństwo to nie tylko zaawansowane technicznie systemy zabezpieczeń w dużych firmach czy wojsku. To także nasze prywatne bezpieczeństwo, walka z zagrożeniami i ich prewencja w codziennym życiu oraz wiedza o bezpiecznym korzystaniu z internetu. Adam Kowalski-Potok, nasz Seurity Engineer, opowiada jak AI i jej rozwój wpływa na wykrywanie zagrożeń w cyber security.

#Udostępnij

strzałka przewiń do góry strony